Vælg dato herover og derefter klik på det tidspunkt du ønsker at se filmen nedenfor. Find mere information om filmen længere nede på siden.


Fuglen og den fattige
Event
Fuglen og den fattige

Fuglen og den fattige

I Danmark har vi en national madspildsdag den 29. september. I Øst for Paradis markerer vi dagen med at vise filmen FUGLEN OG DEN FATTIGE. Filmen introduceres med et kort oplæg om madspild og aftenens film.

Om filmen:
'Fuglen og den fattige' er personligt værk om 'glaneurs' eller 'samlere' - mennesker, der samler på det, andre smider væk. Varda begiver sig ud på de franske veje. Ud på landet, ind i storbyerne, og alle steder møder hun samlere. Dem, der samler af nød, dem, der genbruger af politisk overbevisning, dem, der samler for sjov eller som kunstprojekt. Men Varda holder sig aldrig på afstand. Hendes eget nærvær i samtalerne og hendes personlige engagement og respekt for disse mennesker er filmens væsentligste fremdrift. Et personligt essay fra et sted i verden, hvor forbrug og grådighed ikke altid sætter dagsordenen.