Vælg dato herover og derefter klik på det tidspunkt du ønsker at se filmen nedenfor. Find mere information om filmen længere nede på siden.
Alle Guds farver
SÆRVISNING MED OPLÆSNING AF DIGTE OG BOBLER.
I samarbejde med 'Queer og kristen'-gruppen fra Immanuelskirken inviterer vi til en særvisning af ALLE GUDS FARVER. Præst Lasse Åbom introducerer til den hjertevarme dokumentar om et fællesskab for dem, der ellers står udenfor og filmen efterfølges af oplæsning af forfatter Bjørn Rasmussen (Kirstens hævn, Brian og Stefan for evigt m.fl.), der læser op fra endnu uudgivne digte, samt Eik Hector Madsen, der vil læse op af sine tekster om at være trans og queer.
Herefter byder vi på et glas bobler i foyeren.
OM FILMEN:
ALLE GUDS FARVER tager os med ind i maskinrummet hos den progressive præst Viggo og kirketjeneren Bo - bedre kendt i farverig drag som Ramona Macho.
Vi følger deres arbejde i Enghave Kirke, hvor enhver favnes med hjertevarme og ro, uanset baggrund og livssituation, men også deres kamp for en kirke, der er åben for alle. Kirken møder dagligt modstand fra konservative stemmer og er både et fristed og en slagmark.
Gennem musik, ritualer og hverdagsliv udfolder der sig stærke, personlige historier om tro og identitet og retten til at høre til.